The Golden Crown Hotel & Spa

Hitta det bästa hotellet i Majorda för dina datum, efter pris eller preferens
Jämför erbjudanden för The Golden Crown Hotel & Spa på hundratals webbplatser, på ett och samma ställe
Håll utkik efter erbjudanden med fri avbokning eller höga betyg
Jämför rum och priser
Snabba fakta
Incheckning från | 13:00 |
---|---|
Utcheckning senast | 11:00 |
Frukost | Frukost tillgänglig |
Husdjur | Husdjur är inte tillåtna |
Barn | Barn är välkomna på detta hotell |
Faciliteter
Mer om The Golden Crown Hotel & Spa

The Golden Crown Hotel & Spa
The Golden Crown Hotel & Spa, Colva ligger nära stranden i Colva. Vackra naturupplevelser kan du få i området kring Colva Beach och Benaulim Beach. Har du tänkt gå på ett evenemang eller se en match när du är i stan? Kolla upp vad som är på gång på Fatorda Stadium eller Pandit Jawaharlal Nehru stadium. Passa på att utforska området med vattenaktiviteter som båtturer. Hotell med privat strand, en kort promenad från Colva Beach The Golden Crown Hotel & Spa, Colva är ett hotell med en utomhuspool, en restaurang och ett fitnesscenter. Dessutom erbjuds gratis wi-fi i allmänna utrymmen och gratis parkeringsservice. Här erbjuds dessutom bland annat en bar/lounge, en bar vid poolen och en snackbar/deli. The Golden Crown Hotel & Spa, Colva erbjuder 50 rum med minibar och värdeförvaringsskåp. Rummen har balkonger/terrasser. 29-tums LCD-tv med kabelkanaler. Badrummen har badkar/dusch med regndusch, gratis toalettartiklar och hårtorkar. Gäster har tillgång till gratis wi-fi. Skrivbord och telefon finns. Dessutom har rummen kaffe- och tebryggare och takfläkt. Städning sker dagligen. Detta hotell har bland annat en utomhuspool och fitnesscenter. Fritidsaktiviteterna nedan finns antingen tillgängliga på plats eller i närheten. Avgifter kan tillkomma.
Betyg och omdömen
Omdömen från resenärer

IN
Kommentar: 1 okt. 2024
Vistades där: okt. 2024
Utmärkt egendom - En exceptionell & oförglömlig vistelse..
Maten var bra och rumsservice var till saken. Vi uppskattade verkligen den övergripande servicen och gästfrihet.
Måste säga att det är en snygg och ren fastighet med utmärkt personal service.
Stränder fanns på nära håll. Valuta för pengarna!
FRÅN RECEPTIONEN MR. RAJENDER PATRA - ett mycket speciellt tack som gjorde exceptionellt bra och ta väl hand om varje gäst och utmärkt gästfrihet. .

US
Kommentar: 3 jan. 2025
Vistades där: nov. 2024
4-stjärnigt - aldrig.
Positiva punkter:
Lobbyn och personalen i receptionen skapar en välkomnande fasad, men tyvärr är det här upplevelsen når sin höjdpunkt. Rummen i sig är rymliga och luftkonditionering och vattenkokare fungerar, men det är ungefär så långt som "lyxen" går.
Allvarliga underhållsfel:
Ett fyrstjärnigt hotell bör hålla hög standard i alla sina anläggningar, särskilt inom kärnområden som renlighet, underhåll och bekvämlighetskvalitet. Detta hotell missar märket på alla punkter.
- Pool skick: Poolen är farligt försummad. Ett betydande antal små plattor saknas, vilket lämnar skarpa, fläckiga fläckar som inte bara ser illa ut utan också är en fara. För en fastighet som hävdar fyra - stjärnstatus, är detta oacceptabelt. Bristen på grundläggande pool underhåll tyder på en tydlig nonchalans för gästernas säkerhet och tillfredsställelse.
- Rumsunderhåll: Rummen är i ett tillstånd av förfall som skulle vara chockerande även i ett budgethotell. Vattenskador fläckar väggar och tak, färg flagnar av i bitar, och gardinerna är skabbiga och i desperat behov av utbyte. Ett välskött fyrstjärnigt hotell bör ha orörda rum och badrum, men här var badkarsområdet smutsigt och oinbjudande, motsäger även grundläggande gästfrihetsstandarder.
- Sängkläder och handdukar: Handdukar och sängkläder är tunna, gamla och fläckade - långt ifrån de plysch, orörda sängkläder som förväntas på en fyra - stjärnigt boende. Otroligt, handdukar tillhandahålls inte som standard utan måste begäras särskilt. Ett sådant förbiseende skulle vara oacceptabelt även på ett mellanklasshotell, än mindre på ett förmodat fyrstjärnigt hotell.
Begränsad städservice: Chockerande nog är städning endast tillgänglig på begäran och uteslutande mellan 09:00 och 17:00. De flesta fyra - stjärniga hotell är stolta över flexibla, on - kräver städning för att möta de varierande scheman av sina gäster. De begränsade tiderna här visar en fullständig brist på förståelse för gästernas behov och lägger till ytterligare ett lager av besvär.
Större affär - Breakers:
1 . Varmvattentillgång: I ett skrattretande försök att sänka kostnaderna finns varmvatten endast tillgängligt under begränsade tider ( 06:00 - 10:00 och 06:00 : 30 - 9 pm) . Detta är inte bara helt otillräckligt för ett fyrstjärnigt hotell, men det är också obekvämt för alla som vill duscha utanför dessa stela tidsluckor. Ännu värre var att denna bisarra policy inte kommunicerades i förväg, vilket resulterade i flera frustrerande försök att få varmvatten när det inte var tillgängligt. Däremot skulle alla äkta fyra - stjärnigt hotell säkerställa en konsekvent tillgång till varmvatten, 24 / 7 .
2 . Handdukar på begäran: I en chockerande uppvisning av snålhet tillhandahåller hotellet inte handdukar som standard – en utelämnande som är oöverträffad i fastigheter som strävar efter att uppfylla även grundläggande kvalitetsstandarder. Gästerna ska inte behöva begära grundläggande objekt, särskilt i denna prispunkt.
Helhetsintryck:
Golden Crown Hotel & Spa är en förlägenhet för den fyrstjärniga kategorin. Dess allvarliga brist på underhåll, begränsade tjänster och uppenbara nonchalans för gästernas bekvämlighet återspeglar ett hotell som antingen är ovilligt eller oförmöget att uppfylla de blotta minimistandarder som förväntas på denna nivå. För de priser som det tar ut, skulle gästerna vara mycket bättre att utforska andra alternativ i närheten. Ledningen här bör ta en ordentlig titt på vad det innebär att driva ett fyrstjärnigt hotell och göra drastiska förändringar för att leva upp till den förväntningen.
Kort sagt, undvik detta hotell om du letar efter en äkta fyrstjärnig upplevelse. Det enda ”gyllene” här är illusionen de säljer.
Kommentar: 1 jan. 2025
Vistades där: dec. 2024
Toppen!!
Särskilt tack till herr Hemant naik som var verkligen artig kontrollera runt med gäster och var hjälpsam, som serverar den bästa upplevelsen. Tack till honom och hans team
Och andra i receptionen och personal tack vare dem också för att göra mina familjer semester bra. Barnen älskade poolen och spel.
Kommentar: 26 nov. 2024
Vistades där: nov. 2024
Dålig upplevelse mycket oförskämd personal

IN
Kommentar: 6 nov. 2024
Vistades där: jan. 2024
Stor potential, men behöver bättre underhåll
Plus: Personalen är artig, och restaurangen maten är okej. Även om fastigheten är trevligt, är hygienen ett bekymmer, som stinkande soptunnan hålls i trappan som tog oss till vårt rum. Så det var svårt att korsa den delen. För ett hotell på denna nivå, renlighet bör vara en högsta prioritet. Caféet skulle också behöva en uppdatering. Det är bra för en kort vistelse men kunde vara mycket bättre med förbättrat underhåll.
Plats
Beach Road, 4th Ward, Majorda, 403708, Indien|0,37 km från MARTIN FERNANDES, FISHERIES COMPLEX,COLVA
10 saker att görainom 1,90 km
Incheckning och utcheckning
Checka in från:
13:00
Checka ut före:
11:00
Bra att veta
Barn är välkomna på detta hotell
6 år och äldre
Barn kan använda extrasängar mot en avgift på INR 1500.
Husdjur är inte tillåtna
Frukost tillgänglig
Frukostpris
53 SEK (≈INR 450)/person
Frukostmeny
Buffé
Cash